Очікувані результати:

Після заняття-зустрічі учні зможуть:

  • сформувати уявлення про відмінність клімату від погоди;
  • зрозуміти сутність змін клімату;
  • розповідати про наслідки змін клімату;
  • висловлювати власну позицію щодо змін клімату.

План змісту зустрічі

  • У чому відмінність між кліматом і погодою.
  • Що відбувається, коли змінюється клімат.
  • Як змінюється Земля та життя її мешканців під впливом змін клімату.

Регламент зустрічі

  • Обговорення поняття «клімат змінюється» та представлення теми уроку (слайд 1) до 2 хв.
  • Представлення теми і основних очікуваних результатів уроку (слайд 2) – 1хв., з додатковим завданням до 3 хв.
  • Перегляд відео і його обговорення за запитаннями: до 5 хв.
  • Проведення та обговорення досліду до 4-5 хв.
  • Руханка – до 2 хв.
  • Обговорення впливу змін клімату на основі слайдів до 12 хв.
  • Рефлексія до 7 хв.

Обладнання

Комп’ютер/проектор/екран. Аркуші паперу (формату А4), олівці, ножиці.

Презентація до зустрічі. Завантажити в форматі ppt

Роздатковий матеріал. Завантажити файл для друку в форматі pdf


Як організувати роботу

Вступна частина (до 3-4- хв.)

На початку зустрічі зазначте, що зараз з екранів телевізорів і у розмовах людей можна почути такі слова «клімат змінюється», «настало глобальне потепління» і запитайте, чи доводилось їм чути такі слова? Якщо будуть бажаючі висловитись, надайте їм слово (відповіді не коментуйте).

Скажіть, що сьогодні ми і поговоримо про те, що зараз дуже важливо для всіх людей на планеті, бо це – стосується кожного: про зміни клімату (слайд 1).

Оскільки це поняття є новим і досить складним, нам потрібно буде розібратись (слайд 2): що розуміють під змінами клімату? Як і де відбуваються зміни клімату? Як вони виглядають, до чого призводять? Саме на ці запитання і будемо шукати відповіді під час нашої зустрічі.

Можна запропонувати отаке завдання, що вводить поняття «клімат» і «погода».

Основна частина

Зазначте, що клімат тісно пов'язаний з погодою, але це різні явища. Щоб розібратись, у чому різниця між ними, подивимось анімований ролик «Погода та клімат», 2 хв. 08 с.

Після перегляду запитайте в учнів:

  • У чому різниця між погодою і кліматом? (погода – це те, що ми бачимо і відчуваємо кожного дня: температура, вітер, опади, хмарність. Вона мінлива і тимчасова. Клімат – це типова погода в якомусь місці земної кулі, досліджена протягом довгого часу не менше ніж 10 або більше років)
  • Що означає «зміна клімату»? (це означає, що поступово рік за роком ми можемо спостерігати постійні зміни у погоді, наприклад стійке потепління. Воно призводить до танення льоду на Півночі та зростання рівня води в океані.

Зауважте, що ми вже почали говорити про те, що клімат змінюється. Зокрема, на землі стає все тепліше і тепліше (слайд 3).

Рухлива гра «Рятівники»

Цю гру ви можете використати як додаткове завдання на перерві до або після проведеного заняття. Якщо її включено в заняття – не проводьте руханку і скоротіть інші активності

Обладнання: теплий одяг (шарфи, шапки, пальта, куртки, рукавички) або ковдри і пледи.

Об′єднайте дітей у 3 команди. Запропонуйте трьом учням побувати у ролі «змерзлої людини». Розташуйте «змерзлих» на певній відстані від команд. Учасники команд – це «рятівники». За 1 хвилину «рятівники» мають «вдягнути» «змерзлого». Перемагає та команда, що вдягнула якомога більше одягу на «змерзлого», щоб він зігрівся.

Запитайте, як себе зараз почувають «змерзлі».

За 1 хвилину «рятівники» мають роздягнути «змерзлого». Перемагає та команда, що роздягнула «змерзлого» швидше.

Запитайте, як тепер почувають «змерзлі».

Сформулюйте з дітьми висновок, що від холоду і перегріву людина може себе погано почувати. Так і наша планета від перегріву почуває себе погано.

Для того, щоб з’ясувати, що ж відбувається, коли температура на Землі постійно підвищується, проведіть з дітьми дослід.

Варіант 1.

Спостереження за кубиком льоду (проводиться вдома або за наявності доступу до холодильника в класі)

  1. Дістань 2 кубики льоду з морозильної камери.
  2. Розмісти один кубик льоду на сонці, а інший – у холодильнику.

Спостерігай за кубиками льоду і позначай, як вони будуть танути. (Фіксуй на картці те, що відбувається)

  • Який кубик розтанув раніше?
  • Чому?
  • Який висновок можна зробити?

Варіант 2.

Покажіть дітям відео «Дослід з льодом», 1 хв. 07 с.

Після перегляду запитайте:

  • Що відбувалося із льодом?
  • Що було причиною танення льоду?
  • Як вплинуло потепління на життя родини білих ведмедів?

Проведіть руханку «Танець морозива», скориставшись відео

Скажіть, що потепління тягне за собою зміни в житті всього живого на планеті: рослин, тварин, людей.

Запитайте в учнів, які ж зміни відбуваються

у житті тварин у холодному кліматі? (слайд 4) (у відповідях учнів та ваших коментарях можуть пролунати такі ідеї: Тварини не встигають пристосуватися до змін температури навколишнього середовища і гинуть від цього. Так, влітку 2019 дослідники виявили понад 200 мертвих північних оленів на острові Шпіцберген в Норвегії, який розташований в арктичній зоні. Тварини померли від голоду, тому що зміна клімату порушила їх доступ до рослин, які вони зазвичай їдять.

Білий ведмідь потерпає від скорочення льодового покриву в Арктиці, від якого залежить його можливість вполювати тюленів та виростити ведмежат у барлозі.

Води, що теплішають, містять менше планктону, яким харчуються кити. Тобто глобальне потепління призводять до погіршення доступності їжі для китів, що приводить до зростання смертності. Зараз тихоокеанських полярних китів залишилося всього 300-350 особин, і надії на ріст їхньої популяції практично немає.)

у житті тварин у теплому кліматі? (слайд 4) (можете звернути увагу на таке: Глобальне потепління призводить до втрат і занепаду середовища існування багатьох видів тварин у теплому кліматі та зменшує їх чисельність.

Через втрату місць існування і виснаження запасів їжі в дикій природі залишилося всього лише близько 6000 тигрів. В березні в Кенії помер останній самець білого носорога на Землі.

Потепління морської води, особливо в лютому 2020 року, вчені назвали причиною масштабної загибелі коралів найбільшого на планеті рифа.)

У житті рослин? (слайд 5) (Ви можете доповнити відповіді учнів такими даними. За оцінками науковців, 40% світових рослин через глобальні зміни клімату знаходяться під загрозою зникнення.

Наприклад альпійська рослинність, одна з найчутливіших до змін клімату.

Детальне вивчення впливу зміни клімату на гірські регіони Європи виявило, що альпійські луки можуть зникнути протягом кількох наступних десятиліть.

Дослідники з 13 європейських країн заявили, що деякі рослини перебувають буквально на межі зникнення, тому що тепліші погодні умови змушують їх шукати звичне прохолодне середовище проживання і рости все вище і вище на вершинах гір.)

У сільському господарстві? (слайд 6) (ви можете включити в обговорення такі дані: Вплив клімату на сільське господарство пов'язаний зі зміною місцевих кліматичних умов. В усіх областях України вдвічі збільшилася кількість днів із високими денними температурами повітря (вище 30°). Такі «теплові хвилі» можуть викликати передчасне дозрівання деяких сільськогосподарських культур і знизити їх урожайність.

Уже зараз можна помітити, що зими стають дедалі м'якішими та запізнілими, а літо часто буває вологе. Міжсезоння стають більшими: весна наступає дуже повільно і тягнеться до середини червня, а осінь може тривати до грудня-січня.

Рання весна призводить до напруження у підготовці агротехніки та проведенні польових робіт, що потребує уточнення оптимальних строків сівби ранніх ярових культур. Зниження температури повітря у літні місяці обумовлює збільшення періоду дозрівання теплолюбивих культур. Внаслідок цього строки достигання врожаю та його збирання щороку запізнюються.

В окремих регіонах України вже не можна вирощувати традиційні сільськогосподарські рослини, оскільки вони гинуть від високої температури. Треба змінювати і способи обробки землі та догляду за рослинами.)

У житті людей? (слайд 7) (ви можете додатково зауважити на такому: Вже сьогодні в багатьох куточках земної кулі стають помітними наслідки зміни клімату – зменшується площа льодовиків, підвищується рівень моря, почастішали сильні шторми, торнадо та рясні повені. Ці зміни торкаються не тільки природи, але й значною мірою впливають на життя, здоров'я та добробут людей по всьому світу.

Безпрецедентні повені, посухи, спека, лісові пожежі та супербурі, які ми бачили в останні роки – вони є обличчям зміни клімату. Погода у світі стає більш екстремальною на наших очах. 2020 рік став одним з найтепліших в історії людства. Глобальне потепління може призвести до поширення хвороб і шкоди врожаю, а це створює загрозу безпеці харчових продуктів і орних земель.

Прискорення темпів танення льодовиків та зростання середньорічної температури впливають на підвищення рівня моря. Більше 75 тисяч людей тільки в Україні ризикують стати вимушеними кліматичними переселенцями та покинути свої домівки через затоплення внаслідок підняття рівня Чорного та Азовського морів.

Глобальне потепління безповоротно може зробити планету не придатною для життя людей. Щонайменше 100 мільйонів людей можуть опинитися за межею бідності і буле голодувати до 2030 року.)

Узагальніть обговорення, зауваживши, що зміни клімату потребують від мешканців Землі багато зусиль, щоб пом’якшити їхні причини та наслідки. Про це має знати кожен і кожна.

Підсумкова частина

Можна запропонувати дітям створити поробку з паперу «Полярний ведмедик» і від його імені розповісти про те, як змінюється клімат на Землі. Можна скористатися відео про виготовлення такої фігурки.

Або можна використати такий варіант. Запросіть учнів заповнити подану внизу картку (попередньо вони мають бути виготовлені для кожного учня і розкладені на партах).

Довідкова інформація для вчителя

ЗМІНА КЛІМАТУ – ГЛОБАЛЬНА ПРОБЛЕМА ЛЮДСТВА

Природні зміни в кліматі Землі і метеорологічних умовах траплялися неодноразово протягом мільйонів років: льодовикові періоди змінювалися на періоди більш м'якого клімату. Тільки за останні 650 000 років відбулося сім циклів льодовикового просування та відступу, коли різкий кінець останнього льодовикового періоду близько 11 700 років тому ознаменував початок сучасної епохи клімату – і людської цивілізації.

Супутники на орбіті Землі дозволили вченим отримати багато інформації про нашу планету та її клімат у світовому масштабі. Цей масив даних, зібраний протягом багатьох років, виявляє сигнали зміни клімату.

Але, якими б не були ці процеси раніше, підвищення середньої температури на планеті, що відбувається зараз, і бурхливі зміни клімату не мають аналогів за всю історію попередніх природних коливань. Тому сучасні процеси вимагають пильної уваги і вивчення.

Дев'яносто сім відсотків кліматологів сходяться на думці, що тенденції до потепління клімату протягом останнього століття є надзвичайно ймовірними завдяки діяльності людини, і більшість провідних наукових організацій у всьому світі опублікували публічні заяви, що підтверджують цю позицію.

Провідні вчені б’ють на сполох: якщо людство не стане на шлях розвитку екологічно чистих джерел енергії (енергія сонця, вітру та теплова енергія), то середня температура на Землі підвищиться на 4-5°C. Це спричинить низку незворотних наслідків. Деякі з них ми відчуваємо вже зараз – посухи та сильні вітри, нестача питної води, зменшення врожаю, повені та надмірні опади, зміна сезонності. Україні вже сьогодні потрібно впровадити заходи, спрямовані на боротьбу зі зміною клімату.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ

Клімат і погода – це не тотожні поняття.

Погода відображує наявний стан атмосфери (такі її показники, як температура повітря, хмарність, тиск та вологість повітря, напрямок та швидкість вітру тощо).

Клімат є типовим довгостроковим режимом погоди для даної місцевості.

Клімат є результатом взаємодії декількох факторів, таких, як сонячна радіація, розташування Землі стосовно Сонця, розподіл суші та океанів, морські течії, вулканічна діяльність, магнетичне поле Землі, впливи позаземних об’єктів, рослинність (біосфера Землі в цілому), хімічний склад атмосфери тощо.

Коли змінюється один або декілька цих чинників – змінюється і клімат Землі.

Кліматична система Землі включає компоненти Землі, які впливають на клімат прямо та опосередковано. Мова йде про атмосферу, гідросферу (водні об’єкти), кріосферу (сніговий та льодовий покрив Землі), літосферу (верхній шар земної кори), біосферу (життя на Землі) та ноосферу (людська діяльність та її результати).

Зміна клімату – статистично значуща зміна або середнього стану клімату, або його мінливості протягом тривалого періоду часу (зазвичай кілька десятиліть або більше). Зміна клімату може бути викликана природними внутрішніми процесами або зовнішніми впливами, а також стійкими змінами впливу людини на природне середовище у результаті господарської діяльності (насамперед, викиди в атмосферу і зміни землекористування).

Глобальне потепління – наростаюче поступове підвищення температури поверхні Землі та океану, яке пов’язують з посиленням парникового ефекту, викликане результатами господарської діяльності людини. Ефект був передбачений ще в XIX столітті, але почав проявлятися тільки з ростом викидів у 1980-х рр.

Довгострокові зміни клімату, викликані астрономічними та іншими природними причинами з характерними часовими проявами у тисячі і десятки тисяч років, як правило, не охоплюються даним терміном. Головними причинами глобального потепління є спалювання викопного палива (вугілля, газ, нафта) і знищення (зведення) лісів, насамперед, тропічних.

Докази швидких змін клімату є переконливими:

Світовий підйом температури. Середня температура поверхні на планеті зросла приблизно на 1,62 градуса за Фаренгейтом (0,9 градусів Цельсія) з кінця XІX століття.

Це зміни, зумовлені значною мірою збільшенням вуглекислого газу та іншими викидами людини в атмосферу.

Більша частина потепління відбулася за останні 35 років, причому п'ять найтепліших років рекорду відбувалися з 2010 року.

Не тільки 2019 рік був найтеплішим роком, але й вісім з 12 місяців, які складають рік – з січня по вересень, за винятком червня – були найтеплішими за показник у відповідні місяці.

Потепління Світового океану. Світовий океан поглинув велику частину цього підвищеного тепла, а вершина 700 метрів океану демонструвала потепління понад 0,4 градуса Фаренгейта з 1969 року.

Скорочення крижаних листів. Гренландський та Антарктичний крижані маси зменшилися в масі. Дані експерименту NASA щодо відновлення тяжкості та клімату показують, що Гренландія втрачала в середньому 286 мільярдів тон льоду на рік між 1993 та 2016 роками, тоді як Антарктида втрачала близько 127 мільярдів тон льоду на рік за той же період часу. За останні десятиліття темпи втрати льодовикової маси Антарктиди втричі збільшилися.

Льодовиковий відступ. Льодовики відступають майже скрізь по всьому світу – в тому числі в Альпах, Гімалаях, Андах, Скелястих Горах, Алясці та Африці.

Знижений сніговий покрив. Супутникові спостереження показують, що кількість весняного снігового покриву в Північній півкулі зменшилася за останні п’ять десятиліть і що сніг тане раніше.

Підвищення рівня моря. У минулому столітті глобальний рівень моря піднявся приблизно на 8 дюймів. Проте, показник за останні два десятиліття майже вдвічі перевищує показник минулого століття і щороку трохи прискорюється.

Екстремальні події. Кількість рекордно високих температурних явищ у всіх регіонах зростає, тоді як кількість рекордно низькотемпературних подій зменшується з 1950 року. Також спостерігається збільшення кількості інтенсивних подій у дощі.

Підкислення океану. З початку промислової революції кислотність поверхневих океанічних вод зросла приблизно на 30 відсотків. Це збільшення є результатом того, що людина викидає в атмосферу більше вуглекислого газу і, отже, більше поглинається океанами. Кількість вуглекислого газу, поглинутого верхнім шаром Світового океану, збільшується приблизно на 2 млрд. т на рік.

Поточна зміна клімату, її вплив та наслідки в Україні

  1. Практично не викликає сумнівів, що приземна температура повітря в Україні протягом останніх п’ятдесяти років (1961-2010 рр.) зростала, при цьому на початку ХХІ століття вона була найвищою в Україні за ввесь період регулярних метеорологічних спостережень, з 1891 р.
  2. Значне зростання максимальної і, особливо, мінімальної температури повітря у холодний період року зумовило зменшення тривалості холодного періоду (5–28 днів), кількості морозних днів та суворості зими. Зменшується тривалість стійкого снігового покриву, а в останнє десятиріччя у деяких регіонах України він не утворюється зовсім.
  3. В Україні також відмічається тенденція до збільшення тривалості теплого періоду, також тенденція до збільшення повторюваності і тривалості періодів із високою температурою повітря (вище 25, 30, 35 °С).
  4. Збільшилась також кількість випадків сильних і дуже сильних дощів та період, протягом якого вони досягають свого максимуму.

За висновками Міжурядової групи експертів зі змін клімату Україна не входить до переліку найбільш вразливих до глобального потепління регіонів нашої планети.

Проте зміни, що спостерігатимуть на території нашої країни впродовж ХХІ ст. будуть досить суттєвими і впливатимуть на всі галузі життєдіяльності людини та стан довкілля.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Рейтинг 5.00(1 голос)