Очікувані результати:

Після заняття-зустрічі учні зможуть:

  • сформувати уявлення про те, як люди можуть пом’якшити зміни клімату на Землі;
  • розповідати про окремі шляхи скорочення викидів парникових газів;
  • пояснювати взаємозв’язки між способом життєдіяльності людини і пом’якшенням кліматичних змін;
  • визначити і висловлювати власну позицію щодо можливостей людей пом’якшити кліматичні зміни.

План змісту зустрічі

  • Як запобігти кліматичним змінам.
  • Які існують способи пом’якшення кліматичних змін.

Регламент зустрічі

  • Повторення за слайдами 2, 3 та оголошення теми зустрічі – до 5 хв.
  • Обговорення та пояснення на основі слайдів 4-6 – до 10 хв.
  • Розв’язання задачі про заощадження електрики – до 4 хв.
  • Виконання рухавки до 5 хв.
  • Обговорення і пояснення на основі слайдів 7-9 – до 10 хв.
  • Моделювання «Транспорт майбутнього» – до 7 хв.
  • Підсумкове коло – до 3 хв.

Обладнання

Комп’ютер/проектор/екран. Аркуші паперу (формату А4), олівці, ножиці

Презентація до зустрічі. Завантажити в форматі ppt


Як організувати роботу

Вступна частина

Оскільки не всі учні пам’ятають матеріал попередньої зустрічі, а він є важливим для засвоєння нової інформації, почніть з короткого повторення важливих положень.

Покажіть учням слайд 2 і попросіть їх назвати і пояснити ті зображення, які на їхню думку, пов’язані зі зміною клімату. (Окрім них на слайді ви бачите просто зображення природи у різні пори року)

Покажіть учням слайд 3 і нагадайте, що ми вже говорили про те, що зміни клімату на землі викликає парниковий ефект.

Запитайте:

  • Як пов’язані 2 малюнки на слайді?
  • Як можна було б на їхню думку запобігти змінам клімату, пом’якшити їх? (Будь-які дії, які видаляють парникові гази з повітря або, запобігають потраплянню в повітря більшої кількості парникових газів).

Вислухавши відповіді учнів, зазначте, що сьогодні ми і поговоримо про те, як можна пом’якшити зміни клімату, щоб вони не були такими руйнівними для життя на Землі.

Основна частина

Запитайте учнів:

  • Чи знають вони про способи запобігання змінам клімату, які застосовують люди?
  • Які вони? (це вступне запитання, тому не коментуйте відповіді учнів, скажіть, що сьогодні ми дізнаємось більше).

Зазначте, що зараз ми познайомимось з деякими з таких способів, які вже застосовуються людьми, і розберемось, чому вони важливі. Покажіть слайд 4 і перерахуйте, про які способи скорочення викидів парникових газів піде мова. Поясніть, що зараз ми детально познайомимось з кожним з тих способів і розберемось, як вони сприяють скороченню парникових газів.

Оскільки учні не знайомі з поняттям «електрична енергія», поясніть їм це поняття на основі слайду 5. Запитайте:

  • Які електричні прилади вони бачать на малюнку ліворуч?
  • Чому всі вони називаються електричними?
  • Як потрапляє електрична енергія до нашого будинку? (На основі малюнку праворуч).

Далі зазначте, що є різні способи виробництва енергії, деякі з них більше забруднюють повітря парниковими газами, а деякі – менше. І зараз ми спробуємо визначити, які саме шляхи виробництва електричної енергії більше запобігають змінам клімату.

Покажіть учням слайд 6 і запитайте:

  • Що вони бачать на малюнку?
  • Чим відрізняються зображені ліворуч і праворуч шляхи виробництва енергії? (Праворуч бачимо виробництво енергії за допомогою сонця чи вітру, ліворуч – виробництво енергії шляхом спалювання вугілля і газу
  • Яке виробництво може запобігати змінам клімату через відсутність викидів парникових газів?

Додатково поясніть, що використання енергії сонця і вітру дозволяє уникнути спалення викопного палива для виробництва електроенергії. При цьому не виділяються шкідливі парникові гази в атмосферу. Тому це пом’якшує зміни клімату, уповільнює їх. Крім того, такі джерела енергії є такими, що постійно відновлюються без участі людини, а електричну енергію, яку з них виробляють можна використовувати для живлення багатьох речей, які ми використовуємо у своїх будинках, школах чи на виробництві.

Поясніть учням, що найкращим способом уникнути шкідливого впливу виробництва електричної енергії на клімат є постійне дбайливе ставлення до неї кожного дня і у кожному будинку.

Щоб зрозуміти, як це зробити, запросіть учнів розв’язати задачу з відео «Кліматична задача», 0 хв. 58 с.

Вислухайте відповіді учнів на задачу.

Запросіть учнів виконати руханку «Пральна машина, холодильник, телевізор» за наступною інструкцією.

Діти стають колом. У центрі знаходиться ведучий. Він вказує на будь-якого учасника з кола та промовляє «пральна машина», «холодильник», «телевізор».

Для відтворення однієї фігури потрібно три учня. Ведучий вказує на певного школяра, промовляючи «пральна машина». Дитина, на яку вказали, має зобразити одяг, що крутиться, а її сусіди складають руками перед нею «віконечко» пральної машини.

Якщо ведучий промовив «холодильник», то учасник, на якого він показав, має почати показувати як йому холодно, а його сусіди мають зобразити руками, дверцята, що відчиняються.

Якщо ведучий промовив «телевізор», учасник, на якого він показав, має зобразити журналіста на екрані, а його сусіди обома руками зображують сам екран.

Повторюйте ці слова/ виконання фігур кілька разів.

Далі покажіть учням слайд 7 і запитайте:

  • Що роблять діти і дорослі на фотографіях?
  • Чи пов’язана посадка рослин і дерев зі зміною клімату, на їхню думку?
  • Чому?

Поясніть, що дерева важливі, оскільки вони допомагають охолодити повітря. Вони роблять це, поглинаючи надлишкове тепло з атмосфери. Це знижує температуру атмосфери.

Дерева поглинають парникові гази під час випаровування. Це зменшує кількість парникових газів в атмосфері. Дерева виділяють газ кисень у повітря, а він необхідний людині для дихання.

Запросіть учнів розглянути слайд 8 «Запобігання пожежам» і запропонуйте їм розказати на основі верхнього ряду малюнків невеличку історію: що відбулося в лісі. Зауважте, що внаслідок потепління протягом теплої пори року часто спостерігаємо посуху. А під час посухи пожежі виникають дуже легко. Великі пожежі знищують значні площі рослинності і збільшують забруднення повітря. Це зменшує поглинання парникових газів рослинами та перешкоджає зростанню дерев. Їм потрібно запобігати.

Далі запросіть учнів роздивитись нижній ряд на слайді, де вміщено малюнки і запитайте, яка поведінка дітей є важливою під час перебування на природі і чому?

Далі покажіть учням слайд 9 і запитайте:

  • Що пов’язує всі зображення на слайді? (зображені способи пересування)
  • Який із зображених засобів є найбільш шкідливим для змін клімату і стану повітря навколо нас?
  • Як можна запобігти шкідливому впливу автомобілів?
  • Які інші способи пересування є такими, що пом’якшують зміни клімату і чому?

За необхідності поясніть, що важливо скорочувати кількість пального, яке використовується автомобілями, оскільки воно виробляється з нафти і коли згоряє, значно збільшує кількість парникових газів. Зменшити кількість спалюваного пального можна багатьма способами, включаючи їзду на велосипеді, піші прогулянки, спільні поїздки в автомобілі або поїздку на автобусі.

Спільне використання транспортних засобів значно зменшує кількість автомобілів на дорозі. Коли на дорозі менше автомобілів, це означає, що використовується менше пального. В результаті - менше парникових газів викидається в повітря.

На завершення запропонуйте дітям у групах за 3 хв. створити транспорт майбутнього із допомогою підручних матеріалів або картонних коробок, туб від паперових рушників, серветок, туалетного паперу, або використайте для моделювання Lego.

Запросіть дітей презентувати свої вироби і розказати про них за планом:

  1. Як називається?
  2. Як пересувається?
  3. Скільки людей може перевозити?

Підсумкова частина

Обговоріть з учнями у загальному колі:

  • Про що дізнались на уроці?
  • Що було новим?
  • Що вас зацікавило найбільше?
  • Про що ви розкажете сьогодні батькам?

Довідкова інформація для вчителя

  1. Останнє десятиріччя вважається найбільш спекотним за час інструментальних метеорологічних спостережень. Територія України не є винятком. 2019 рік став одним із найбільш теплих: зафіксовані довготривалі теплові хвилі протягом декількох тижнів у червні та липні, аномальні посухи в Черкаській області, які охопили близько 80% її території, зросла кількість стихійних метеорологічних явищ – сильних дощів, вітру, снігопадів, туману, великого граду, спостерігаються зміни в тривалості сезонів. Усе це свідчить про нагальність вирішення проблеми зміни клімату. Серед її причин – викиди, спричинені спалюванням і добуванням викопного палива, промисловістю, сільським господарством, низька енергоефективність будівель, відсутність системи поводження з відходами, а також зменшення поглинання вуглецю екосистемами.
  2. З давніх-давен енергія завжди була найважливішим чинником, що визначає життя людини і розвиток цивілізації. Протягом ХХ століття використання енергії на планеті збільшилося приблизно в 15 разів, а чисельність населення світу зросла більше ніж у 3 рази. Таким чином, споживання енергії на душу населення підвищилось у понад 4 рази. Енергоспоживання зростатиме і надалі, оскільки населення світу теж збільшуватиметься. За даними багатьох інформаційних джерел споживання енергії за останні роки збільшувалось, подвоюючись кожні 30 років.
  3. Енергетичні ресурси (джерела енергії) – це речовини, в яких зосереджено енергію, придатну для практичного використання. Енергоресурси поділяють на первинні (ПЕР) і вторинні (ВЕР). Первинні енергоресурси – це природні ресурси, які не піддавали переробці і перетворенню: сира нафта, природний газ, вугілля, горючі сланці, вітер тощо. Вторинні енергоресурси є побічними продуктами діяльності людини: це відхідні гази, конденсат, гаряча вода, доменний та коксівний гази, газ-метан дегазації вугільних родовищ тощо.
  4. Альтернативні джерела енергії. Згідно із Законом України «Про альтернативні джерела енергії» до таких відносять відновлювані та вторинні джерела енергії.
  5. Відновлювані джерела енергії – це джерела сонячної, вітрової енергії, енергії води, морських хвиль, геотермальні джерела енергії, біомаса і біопаливо тощо.
  6. В Україні альтернативна енергетика має широку «палітру»: пряма сонячна енергія, вітер, вода, біомаса з високим енергетичним вмістом та інші. Утім, здебільшого в якості альтернативних джерел енергії у нас використовуються вітрова енергія, енергія сонця та води (гідроенергетика).
  7. Поняття «чиста» енергія означає енергію, яка отримана з джерел із мінімальними викидами в атмосферу парникових газів, із використанням відновлюваних і альтернативних джерел енергії, а також енергію, яка була зекономлена в результаті підвищення енергоефективності.
  8. Транспорт і зміна клімату. Викиди парникових газів транспортними засобами є основним чинником глобальної зміни клімату. Транспорт спричиняє 25% викидів парникових газів в атмосферу, що призводить до змін клімату та забруднення повітря у містах. Найбільше викидів виробляють приватні автомобілі – близько 270г СО2/км на людину. У Києві доля викидів парникових газів від авто становить 27%, а забруднення повітря шкідливими речовинами та домішками – 84%. Тому більшість європейських країн надають перевагу розвитку громадського транспорту та велоруху. Викиди від автобуса втричі менші, ніж від автомобіля – 95г СО2/км на людину. Аби протидіяти зміні клімату, варто користуватись громадським транспортом.
  9. Людина – причина лісових пожеж. Вирубка лісу, кліматичні зміни і загроза пожеж безпосередньо пов'язані між собою. Більше вирубок лісів означає посилення кліматичних змін, що підсилює висихання рослин, яке, своєю чергою, збільшує ризик пожеж тощо. Взагалі-то пожежі – частина природного процесу регенерації та оновлення екосистем. Однак сьогодні 96 відсотків пожеж у світі навмисно або ненавмисно спричинені людьми. Лише чотири відсотки займань відбуваються природнім шляхом, як-от через блискавки, йдеться у звіті Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). Часто люди випалюють ліс, наприклад, щоби звільнити площі для сільського господарства, зокрема тваринництва, або промислового виробництва, як-от в Амазонії. В Індонезії починаючи з 1990 року заради виробництва паперу і пальмової олії знищили 27 мільйонів гектарів лісу.
  10. Для запобігання (пом’якшення) зміні клімату необхідно збільшувати площі лісів, лісосмуг і зелених насаджень. Більшість лісів України мають штучне походження. Лісівники щороку висаджують близько 200 млн дерев. В 2020 році в Україні відбулась Всеукраїнська акція з озеленення «1 000 000 дерев за 24 години». Кожен учасник акції, який посадив хоч одне дерево – зробив внесок у запобігання кліматичним змінам, сприяння поглинанню вуглецю, накопичення якого в атмосфері спричиняє виникнення «парникового ефекту.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Рейтинг 0.00(0 голосів)