Люди, які споживають різні товари і послуги, задовольняючи власні потреби, а отже – кожного дня продукують відходи. Проте, окрім побутових відходів, величезною проблемою для України є промислові відходи. Виробництво товарів зупинити неможливо, а значить – і виробництво відходів теж відбувається щоденно і нагромаджується на території країни. Єдиним виходом є систематична утилізація сміття. Найкращий спосіб утилізації – вторинна переробка відходів.
Щоб зрозуміти як це відбувається, об’єднайтесь у 6 груп і виконайте завдання: прочитайте подану нижче інформацію про утилізацію промислових відходів різного типу. Підготуйте презентацію цієї інформації для класу. Додайте до поданої інформації ілюстрації, які знайдіть в Інтернеті. За бажанням доповніть інформацію додатковими фактами.
Інформація групи 1
Переробка пластику
Переробка плівки та пластикових пляшок є ключовим напрямом роботи компанії «ВТОРМА», оскільки розкладання цих матеріалів вчиняє найбільше шкоди навколишньому середовищу. Дуже спрощено переробка відходів плівки, пластику, поліхлорвінілу та інших видів сировини складається з наступних етапів: сировина сортується, дробиться на маленькі частинки, очищується, осушується та йде далі на виробничий цикл.
Використані пластикові пляшки можуть бути перероблені не лише у нові пляшки та нову пластикову продукцію, наприклад обладнання для ігрових майданчиків, але з них також виготовляють футболки, светри, рушники, теплоізоляції для курток і спальних мішків, килимове покриття тощо.
63 пляшки достатньо щоб виготовити светр, 14 – для створення теплоізоляції для лижної куртки, 114 пляшок – для виготовлення термоізоляції для спального мішка. Пластикові корки відсортовуються і з них можна виготовити контейнери для зберігання, садові граблі, мітли, канати, багаторазові сумки для покупок чи повторно ковпаки для нових пластикових пляшок.
З метою вирішення проблеми забруднення довкілля пластиком, 4 жовтня 2018 року Європарламент підтримав пропозицію Європейської комісії щодо заборони використання одноразового пластику (пластикові палички для розмішування напоїв, одноразовий посуд, столові прибори, соломинки для напоїв, пластикові ватні палички, пластикові палички для повітряних кульок). Деякі країни вже заборонили або ввели обмеження на одноразові поліетиленові пакети в супермаркетах.
Інформація групи 2
Переробка паперу
Переробка макулатури також починається із сортування та пресування. Потім здійснюються замочування та дезінфекція, відбілювання та збивання маси в піну, яка перетворюється в пульпу, з якої виготовляють нові види паперу.
Збір картону та паперу для подальшої переробки є вже давно усталеною практикою в країнах ЄС. У великих містах України цим займаються малозабезпечені громадяни. На нашій пам’яті є практика збору макулатури, з якої потім виробляли туалетний папір, книги, тощо. Тому, щоб наш досвід не пропадав, важливо налагодити систему збору паперу як вторсировини із усіх населених пунктів. У сільських місцевостях відходи паперу використовуються в приватних домогосподарствах на розпалювання, інші цілі, тому там збір паперу буде невисоким. А от в містах потенціал є великим, і збільшення обсягів паперової вторсировини дозволить суттєво скоротити споживання деревини для виробництва нового паперу та паперових виробів, покрівельних, теплоізоляційних матеріалів та ще багато чого іншого. І тут важливе окреме сортування паперових відходів, без їхнього змішування із іншими побутовими відходами, щоб попередити їхнє забруднення та змішування.
Інформація групи 3
Переробка шин
Бізнес також реагує на можливості для збору дешевої сировини для виробництва продукції, тому на сьогодні є багато можливостей для переробки використаних шин у різні види продукції як окремої сировини, так у вигляді додатку до сировини для будівельної промисловості. На жаль, велика кількість шин попадає на сміттєзвалище, що може мати негативні наслідки у випадку загоряння сміття та шин. Це трапляється через відсутність організації збору шин для переробки. Тому, залишається проблема їхнього збору для подальшої переробки на рівні муніципалітетів та невеликих територіальних громад. Свідомі громадяни та бізнес після пошуку переробних підприємств чи пунктів збору можуть цим скористатися в індивідуальному порядку. Якщо кількість використаних шин в громадян утворилася невелика, то тут є поле для креативності – шини можна використати для влаштування огорож, елементів дитячих майданчиків, клумб та в якості елементів декору, або ж використати ще раз для іншого транспорту.
Інформація групи 4
Текстильні відходи
Переробка текстилю стає все більш популярною в Європі. Наприклад, із старих джинсів виготовляють нові джинси чи інший одяг. В Україні таким видом бізнесу займаються мало суб’єктів, але є перспективи не тільки переробки текстильних відходів (за умови наявності сировини – текстильних відходів), але і переробки старих речей на нові, більш сучасні, дизайнерські тощо. У Європі такий напрямок виготовлення нових речей із старого одягу отримав назву “Green fashion” і став досить популярним.
Інформація групи 5
Переробка металів
Мідь, алюміній, олово, залізо є цінною сировиною для виробництва металевих виробів. Вартість металу, отриманого в процесі вторинної переробки, на 70% нижче. Тому, пошук та здавання металу на пункти прийому металобрухту є вигідним та популярним заняттям: металобрухт вишукують в містах на вулицях, скверах, а також на самих сміттєзвалищах відбувається пересортування свіжих відходів або на сортувальних станціях, або іншими особами вручну (що не є законним). Ціна на такий вид відходів є серйозним стимулом для громадян сортувати та здавати свої металеві відходи самостійно.
Інформація групи 6
Переробка промислових відходів
Шлакові матеріали, що утворюються на українських металургійних підприємствах здатні повністю замінити видобувні складники необхідні для будівництва доріг та виготовлення будматеріалів. Але на ці потреби в Україні використовується лише третина шлаків.
Також використовуються золи-виносу сухого відбирання, які утворюються на теплових електростанціях в результаті спалювання вугілля і які застосовують як компонент для виготовлення бетонів і будівельних розчинів.
У порівнянні, в Швеції на потреби в будівництві використовується до 98 % шлакових матеріалів. Так значно зменшується видобуток невідновлюваних мінеральних матеріалів, руйнація екосистем та обсяг промислових відходів.
Розумно, замість природних матеріалів для будівництва (пісок, щебінь, гравій, вапняк) краще брати вторинні, підготовлені з шлакових матеріалів.