УРОК З ЕКОЛОГІЧНОГО МАРКУВАННЯ

Всеукраїнський конкурс серед вчителів з нагоди відзначення Всесвітнього Дня екологічного маркування (World Ecolabel Day)

Гарантований призовий фонд
80 000 грн

+

подарунки від Партнерів та можливість бути представленим до державних і відомчих відзнак

Конкурс проводиться щорічно з метою

  • підтримати творчу працю вчителів, популяризувати їх педагогічні здобутки із формування екологічної компетентності учнів на тему «Екологічне маркування»;
  • підвищити рівень поінформованості вчителів, учнів та їх батьків щодо значення екологічного маркування для сталого вибору продукції більш кращої для здоров’я і довкілля;
  • сприяти реалізації Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на період до 2025 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2021 р. № 443-р в частині що стосується формування в суспільстві екологічних цінностей і засад сталого споживання та виробництва.

Положення про Конкурс

У Конкурсі можуть взяти участь педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів та гуртків за основним місцем роботи – громадяни України незалежно від освіти, набутого фаху, стажу і віку, які вчасно виконали конкурсне завдання і подали його опис на розгляд Конкурсної Комісії.

Семінари для бажаючих взяти участь в Конкурсі

Програми семінарів різні і доповнюють одна другу.

16 жовтня з 16:00 до 17:30 «Екологічне маркування – Частина 1»

20 листопада з 16:00 до 17:30 «Екологічне маркування – Частина 2»

Під час семінарів учасникам буде представлена детальна інформація про номінації, план і умови участі Конкурсу, надані інформація по темі та рекомендації щодо виконання конкурсного завдання. Всі запитання учасників будуть розглянуті та отримають відповіді.

Участь в семінарах є бажаною але не обов’язковою для участі в Конкурсі.

Підключення до семінарів

Після заповнення Анкети Ви отримаєте у цій формі посилання на ZOOM яке треба зберегти. За цим одним посиланням Ви можете підключатись обидва навчальних семінари по темі «Екологічне маркування».

Реєстрація обов’язкова і триває до 15 жовтня.

Анкета для реєстрації участі в семінарах

Конкурсне завдання

Від учасників Конкурсу очікується активне залучення учнів до теми екологічного маркування.

Конкурсе завдання виконується і оцінюється по одній з восьми запропонованих номінацій:

  1. Перспективний урок з екологічного маркування для молодших школярів
  2. Новаторський урок з екологічного маркування для старших учнів
  3. Кращі завдання про екологічне маркування в предметній галузі
  4. Супер-квест з екологічного маркування
  5. Креативна виховна година з екологічного маркування
  6. Дослідження року з екологічного маркування
  7. Краща освітня гра про екологічне маркування
  8. Майстер екологічного сторітелінгу

Консультація з експертом щодо екологічного маркування

Всі бажаючі взяти участь в Конкурсі зможуть отримати інформацію по темі «Екологічне маркування»:

  • під час семінарів;
  • в чаті групи у Telegram до якої можна приєднатись за посиланням

Також учасники можуть звернутись із запитом на роз’яснення щодо екологічного маркування на Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. В такому випадку треба позначити тему звернення: Запитання від учасника Конкурсу Урок з еко- маркування [ПІБ учасника].

Важливо

При оцінюванні виконання конкурсного завдання – члени Конкурсної Комісії повинні мати можливість оцінити результативність роботи вчителя з учнями. Це може бути відео інтерв’ю, опитування, учнівська презентація, гра тощо.

Наприклад:

  • Відео презентація про екологічне маркування учнів однієї з шкіл Бангкоку (англ. мова).
  • Відео про проверений урок екологічного маркування у філіпінських школах (англ. мова).

Застороги

Працюючи над виконанням конкурсного завдання уникайте плутанини поняття екологічного маркування з іншими маркуваннями. Наприклад, органічним. У разі необхідності – звертайтесь з запитаннями під час семінарів або Telegram-чат групи учасників та експертів.

Що необхідно для участі в Конкурсі

1. Ознайомиться з:

2. Обрати номінацію і розробити концепцію сценарію авторського навчально-виховного заходу по темі «Екологічне маркування». Це може бути розроблені вправи по темі Конкурсу для предмету чи окремий урок, учнівські дослідження чи проєкт, гра, акція в громаді чи школі або інші подібні ініціативи.

Реалізація заходу повинна мотивувати учнів до конкретних дій (змін) для переходу на сталу модель споживання застосовуючи екологічне маркування розуміючи:

  • як виглядає і що означає таке маркування;
  • для чого це робити (переваги);
  • як це зробити (маркування, дії, приклади).

3. Розробити план заходу, підготувати дидактичні матеріали та реалізувати захід.

Не забувайте про фото і відео гарної якості які будуть необхідні для опису виконаного конкурсного завдання.

4. Складіть опис виконаного завдання за структурою і з матеріалами відповідно до рекомендацій.

Структура та рекомендації до опису виконаного конкурсного завдання

5. До 15 грудня заповнити Анкету учасника Конкурсу з додаванням до ней опису виконаного завдання (у форматі .doc, .docx).

Анкета учасника Конкурсу

До Анкети додається опис виконаного завдання у форматі .doc, .docx (файлом).

Відзнаки та нагородження

Диплом учасника Конкурсу – отримають всі учасники які вчасно надали конкурсне завдання виконане у повному обсязі.

Диплом фіналіста Конкурсу та подарунки від Партнерів – отримають фіналісти Конкурсу, які не будуть визначені переможцями.

Диплом переможця Конкурсу, подарунки від Партнерів та грошову винагороду в розмірі 10 000 грн. – отримають переможці Конкурсу у восьми номінаціях.

Урочиста церемонія нагородження переможців Конкурсу відбудеться у м. Києві. Оргкомітет забезпечує компенсацію іногороднім переможцям Конкурсу витрати на міжміський транспорт.

Впровадження результатів

Роботи переможців Конкурсу увійдуть до добірки видання методичного посібника «Урок екологічного маркування» яке заплановане до видання на квітень 2025 року.

Перебіг Конкурсу та його підсумки підлягають широкому висвітленню. Організатори Конкурсу залишають за собою право оприлюднювати:

  • інформацію про перебіг Конкурсу;
  • опис та матеріали кейсів розроблених під час проведення Конкурсу із зазначенням їх авторів.

Співорганізатори

Екологічне маркування

Логотип для маркування продукції якій складається з графічного зображення та напису.

Продукт дозволяється маркувати таким логотипом, якщо він відповідає стандарту екологічного маркування на визначену категорію і це підтверджено шляхом сертифікації. Право на маркування надається акредитованим державою органом і виключно відносно сертифікованої продукції.

Акредитація – процедура, у ході якої національний орган з акредитації засвідчує компетентність юридичної особи чи відповідного органу з оцінки відповідності виконувати певні види робіт (випробування, калібрування, сертифікацію, контроль).

Стандарт екологічного маркування встановлює додаткові до державних норм екологічні критерії з метою виокремити більш кращу продукцію в межах однієї категорії. Наприклад – мийних засобів. Оцінюєтеся як сам продукт так і його життєвий цикл.

Стандарт екологічного маркування є добровільними для застосування. Вони розробляються на основі найкращих доступних технологій та методів управління. Тому їх вимоги досяжні не для всіх виробників.

В кожній країні чи регіоні є свої програми екологічного маркування. Найбільш надійні та визнані на міжнародному рівні відповідають стандарту ISO 14024 та об’єднані в міжнародну асоціацію Global Ecolabelling Network.

В Україні логотип екологічного маркування виглядає так:

В народі цій логотип отримав назву «Зелений журавлик» яка з часом стала його назвою офіційно.

Матеріали для виконання конкурсного завдання

Ці матеріали підготовлені організаторами Конкурсу для виконання конкурсного завдання. Вони перевірені і ними може скористатись претендент з впевненістю про достовірність наведеної інформації. Учасники конкурсу можуть не обмежуватись ними, використовуючи будь-яку іншу інформацію з достовірних джерел.

Екологічне маркування у Європі та у світі

У Європі існує декілька програм екологічного маркування не всі воним мають міжнародне визнання, але їх стандарти узгоджуються зі стандартами програми Ecolabal.EU. Тому іноді можна побачити разом з логотипом Ecolabal.EU інший логотип екологічного маркування. Це означає що виробник пройшов сертифікацію і отримав додаткову ліцензію на право застосування екологічного маркування іншої програми за спрощеною процедурою.

Флеш-дослідження Євробарометра щодо Ecolabel.EU (2023)

Логотипи європейських програм екологічного маркування, які відповідають стандарту ISO 14024 і мають міжнародне визнання

Дізнайтесь про ці та інші програми екологічного маркування які мають міжнародне визнання в спеціальному реєстрі тут – див. ті що мають позначення Genices

Екологічне маркування програм які мають міжнародне визнання є надійним орієнтиром для споживача, який хоче бути впевнений, що він обирає більш якісну і безпечну продукцію для здоров'я та довкілля.

Видання і публікації

Врятуй планету: що таке екологічне маркування і чому воно так важливе

Екологічне маркування в Україні
Публікація про програму екологічного маркування «Зелений журавлик» та історії успіху українських виробників екологічно сертифікованої продукції.

Стандарти екологічного маркування в Україні
Дізнайтесь про діючі стандартами за якими можна пройти екологічну сертифікацію і отримати право на маркування логотипом «Зелений журавлик», за посиланням по кожній з категорій можна дізнатись про що саме стандарт і на профілі стандарту ознайомитись з додатковими публікаціями.

Екологічне маркування та здоров’я людини

Екологічна сертифікація та маркування товарів і послуг
Довідник у запитаннях та відповідях (2017)

На шляху зеленої модернізації економіки: модель сталого споживання та виробництва
Екологічне маркування в цьому довіднику розглядається як один з інструментів сталого споживання на практичних прикладах (2018)

Глобальні цілі сталого розвитку ООН та екологічне маркування “Зелений журавлик”
Аналітична публікація про те, як екологічне маркування «Зелений журавлик» сприяє досягненню ЦСР.

Що насправді означає «екологічний продукт»?

Переваги екологічної сертифікації виробів з полімерів

Про екологічне маркування будівельних матеріалів (див. посібник зі стор. 103)

Про екологічну сертифікацію і маркування харчових продуктів

Реєстр чинних сертифікатів відповідності стандартам екологічного маркування.
Дізнайтесь яка продукція сертифікована. За посиланням по назві виробника можна дізнатись докладніше про результати оцінювання.

Екологічне маркування та державна екологічна політика

Відповідальність за безпідставне застосування екологічного маркування

Відеоролики

Екологічне маркування продукції (2018)

Екологічне маркування продукції (2019)

Всесвітній День екологічного маркування (2021)

Екологічне маркування (2021)

Маркування окремих екологічних характеристик (2021)

Life Cycle Ecolabels Look Closer Campaign (англ. 2022)

Які будматеріали по справжньому екологічні? (2023)

What we need to know about ecolabelling (англ. 2023)

Онлайн тест

Чи правильно я розумію значення маркування товарів?

Цікавий тест з 13 запитань та варіантами відповідей. Дозволить пройти оцінку знань по розумінню значень різних видів маркувань, зокрема екологічного. Неважливо скільки правильних відповідей – важливо те, що той хто пройде тест дізнаєтеся яка вірна, і зможе підвищити свій рівень знань задля свідомого вибору.

Наочні матеріали

Макети стендів виставки про стале споживання та життєвий цикл продукції

Макети стендів можуть бути в нагоді для підготовки презентації, гри, квесту або застосування інших наочних форм надання інформації по темі «Екологічне маркування» в контексті сталого споживання.

Приклад заняття

Чому екологічне маркування важливо?

Конкурсанти можуть використати окремі матеріали та частину готової презентації для виконання власного авторського конкурсного завдання.

Мобільний додаток

При виконанні учнями практичних завдань в нагоді може стати безкоштовний мобільний додаток для Android та IPhone Ecolabel Guide. Цей додаток розроблений Global Ecolabelling Network в партнерстві з Програмою ООН з навколишьного середовища. Дуже простий у застосуванні. Використовуючи його можна відсканувати логотип маркування та в один клік дізнатись про його значення. Це дозволяє зробити більш свідомий вибір і уникати «зеленого окозамилювання» (англ. greenwashing) недобросовісних виробників, які безпідставно позначають свою продукцію словами або логотипів що натякають про екологічність за змістом. З недоліків – відсутня українська мова, з доступних англійська або російська.

Конкурс – 2019

Ви можете ознайомитись с матеріалами та підсумками першого Конкурсу якій відбувся у 2019 році.

Урок з екологічного маркування – 2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Рейтинг 4.25(2 голосів)